Zakupy kredytowane to możliwość, z której korzysta wielu z nas. Zwykle tego rodzaju  oferty dostępne są w dużych sklepach ze sprzętem AGD i RTV czy w salonach samochodowych. Jest zdecydowanie duże udogodnienie dla osób, które nie dysponują większą gotówką, lecz chciałyby nabyć dany produkt w aktualnej promocji. Co warto wiedzieć na temat zakupów kredytowanych?

Zakupy na raty

Zakupy na raty to jedna z najpopularniejszych form kupowania w przypadku braku wystarczających środków na koncie. Dzięki temu można kupić dany produkt rozkładając jego cenę na równe, na przykład 12 miesięczne raty. Często zdarza się również, że sklepy oferują sprzedaż na raty 0%, co oznacza, że dana kwota zakupu zostanie rozłożona na konkretną ilość rat bez doliczania do niej prowizji czy odsetek. Niekiedy jednak raty te są oprocentowane, więc finalnie za dany produkt zapłacimy więcej niż gdybyśmy kupowali go płacąc całą kwotę jednorazowo.

 W przypadku, gdy mamy stałe dochody, możemy z powodzeniem zakupić wymarzony sprzęt i cieszyć się nim jeszcze tego samego dnia, a spłacać będziemy go w równych, comiesięcznych ratach, które nie będą tak mocno odczuwalne na naszym domowym budżecie jak zainwestowanie połowy pensji w dany zakup. To również świetne rozwiązanie w przypadku nagłej awarii sprzętu i konieczności jego wymiany na sprawny akurat w momencie, gdy nie mamy odłożonych na ten cel oszczędności.

Pożyczka na zakupy w banku

Inną formą zakupu sprzętu z odroczonym terminem płatności jest wzięcie pożyczki na zakupy w banku. W tym przypadku konieczne będzie podanie celu pożyczki, gdyż otrzymane pieniądze muszą być przeznaczone dokładnie na to, co wskazaliśmy we wniosku. Taka pożyczka będzie oprocentowana, więc należy liczyć się z tym, że będziemy musieli oddać więcej niż pożyczyliśmy, gdyż do tej kwoty naliczona zostanie prowizja oraz odsetki pożyczkowe. Ponadto należy pamiętać, że sama procedura wnioskowania o pożyczkę w banku i oczekiwania na decyzję, może trwać nawet kilka dni. To z kolei może sprawić, że w tym czasie nasza super okazja zwyczajnie przestanie być aktualna.

Pożyczka na zakupy online

Alternatywnym rozwiązaniem dla pożyczki w banku może być pożyczka online. W przeciwieństwie do banku, firmy pożyczkowe ograniczają procedurę związaną z wnioskowaniem o pożyczkę do minimum, a czas potrzebny na wypełnienie wniosku to zaledwie kilka minut. Nie jest również wymagane wskazane celu pożyczki, więc możemy wydać pożyczone pieniądze w dowolny sposób. Co ważne, decyzja pożyczkowa rozpatrywana jest zwykle tego samego dnia (czasami liczą się tylko dni robocze), a jeśli będzie ona pozytywna, pożyczkodawca nawet w 15 minut jest w stanie przelać pieniądze na konto.

Pożyczki online dostępne są praktycznie dla każdego. Kryteria oceny nie są tak rygorystyczne jak w przypadku banku, więc nawet jeśli ten nie przyznał nam pożyczki, nie oznacza to, że nie otrzymamy jej również w instytucjach pozabankowych.

Zakupy z pożyczką czy na raty to świetny sposób na to, aby stać się posiadaczem niezbędnego lub wymarzonego sprzętu nie pozbawiając się w jednym momencie wszystkich środków zgromadzonych na koncie. Wygodne miesięczne raty czy pożyczka na miesiąc, która spłacimy już po kolejnej wypłacie to udogodnienie, które obecnie okazuje się sposobem na zakupy wielu osób. Pamiętajmy tylko o tym, aby zawsze spłacać zobowiązanie w terminie – w ten sposób unikniemy karnych odsetek naliczonych przez usługodawcę.