Mróz za oknem z pewnością nie wprawia nas w optymistyczny nastrój, ale myśl o lecie, gorących plażach i słońcu już tak! Zima to doskonały moment na to, aby zacząć planować tegoroczne wakacje  i dopiąć nasz urlop na ostatni guzik. Podpowiadamy, jak zaplanować wakacje z wyprzedzeniem.

Gromadzenie funduszu urlopowego

Jeśli marzą nam się egzotyczne wakacje za oceanem, musimy liczyć się z ich wysokim kosztem. Jednak to nie powinno stanowić przeszkody ku temu, by na zasłużony urlop wyjechać na wypoczynek swoich marzeń. Choć zostało nam przynajmniej pół roku do wakacji, najbardziej atrakcyjne wycieczki warto rezerwować już teraz. Biura podróży podbierają zwykle 25% zaliczki w momencie rezerwacji wycieczki, co przy opcji wyjazdu 6-dniowego na Malediwy może wynieść ok. 1700zł od osoby. Pozostałą kwotę uiszcza się w późniejszym terminie. Jeśli jednak interesują nas tańsze wycieczki jak Egipt, Grecja, Hiszpania, to za całą wycieczkę kilkudniową zapłacimy za osobę około 2000zł, z czego zaliczka wyniesie nas 500zł. 

Nie każdy jednak dysponuje takimi wolnymi środkami w styczniu. Święta i Sylwester mogły bowiem wyraźnie nadwerężyć domowy budżet. Dobrym pomysłem może być wówczas pożyczka na wakacje, która pozwoli opłacić przynajmniej część zaliczki, a pozostałą kwotę uzupełnimy z bieżących środków. 

Począwszy od tego miesiąca warto gromadzić dodatkowe oszczędności na wczasy, zarówno na uiszczenie pozostałej kwoty wycieczki, jak i na inne wydatki, jak na przykład wycieczki fakultatywne czy zakup pamiątek. Jeśli przez kolejne pół roku będziemy w stanie odłożyć na przykład 200-300zł miesięcznie, do wakacji uzbiera nam się kwota 1200-1800zł.

Kierunek podróży

Wiele osób nie wyobraża sobie innego letniego wypoczynku niż wśród piaszczystych plaż, palm i w żarze lejącym się z nieba. To oczywiście zrozumiałe, zwłaszcza, że przez znaczną część roku mamy w Polsce dość chłodną i ponurą pogodę. Wybierając destynacje w gorących krajach warto wziąć pod uwagę, że ruch turystyczny w okresie wakacyjnym może być tam bardzo intensywny. Jeśli więc nie odpowiada nam ścisk na plaży i wszechobecny gwar, polecamy wybierać mniej popularne miejscowości, które choć nie mają do zaoferowania tak wiele atrakcji jak duże kurorty, to z pewnością znajdziemy tam więcej spokoju i okazji do prawdziwego relaksu. 

Decydując się na wczasy w Polsce, dobrze jest wziąć pod uwagę fakt,że pogoda może być zmienna. Warto więc wybrać taką lokalizację, która zapewni nam atrakcje zarówno w czasie pięknej, słonecznej i ciepłej pogody, jak w pochmurne, chłodne i deszczowe dni. Świetnym pomysłem jest wybór hotelu oferującego również SPA, gdzie będziemy mogli oddać się relaksowi. 

Urlop to odpoczynek

Wiele osób boryka się z problemem braku wypoczynku na urlopie, gdyż ich umysł zaprzątają myśli o pracy, domu, jak i wszelkich problemach dnia codziennego. Gdy już w końcu odetną się od tego, pora wracać z urlopu. W tym roku niech będzie inaczej! Zacznijmy przygotowywać się mentalnie na urlop już teraz. Zastanówmy się, jakie newralgiczne sytuacje mogą nas niepokoić podczas wypoczynku i spróbujmy znaleźć na nie rozwiązanie z wyprzedzeniem.  Może to być na przykład brak kompetentnego zastępstwa w pracy, wskutek czego klienci czy pracownicy będą do nas wracać z bardziej zaawansowanymi sprawami. Wówczas warto już teraz zacząć szkolić osobę, która będzie nas zastępować podczas urlopu, aby była w stanie zająć się naszymi zadaniami w 100%. Jeśli zawczasu wyeliminujemy jak najwięcej sytuacji, które mogą nam zaburzyć urlopowy porządek, z pewnością szybciej przestawimy się na tryb wypoczynku i będziemy czerpać maksimum z naszych wymarzonych i zasłużonych wczasów.

Urlop to czas, kiedy nasze myśli powinny być skoncentrowane wyłącznie na przyjemnościach. Jeśli zaplanujemy wczasy z odpowiednim wyprzedzeniem, bez zbędnego chaosu i załatwiania spraw na ostatnią chwilę, ten wolny czas będzie miał zbawienny wpływ na nasze ciało, umysł oraz pozytywnie naładuje nas na dalszą część roku. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą pomocne w planowaniu wczasów marzeń. Życzymy powodzenia!