Remont łazienki to inwestycja, która wymaga sporych nakładów finansowych. Oprócz zakupu potrzebnych elementów armatury czy posadzki należy również odpowiednio zaplanować prace remontowe, a co za tym idzie, wybrać i potwierdzić termin z ekipą budowlaną. Jak wykonać remont łazienki, aby nie zwariować? Oto kilka praktycznych porad.

Stwórz wizję

Na początek warto zastanowić się, jaki zakres ma obejmować remont. Czy będzie to skucie obecnych płytek i wymiana mebli, elementów sanitarnych i armatury czy tylko część z tych prac? Od tego zależeć będzie to, jaki termin będzie nam mogła zaproponować firma budowlana oraz ile czasu potrwają prace. Jeśli mamy w planach wykonanie jakichś nietypowych prac, na przykład przerobienie instalacji lub przebudowa ścianek, takie informacje również należy przekazać potencjalnemu wykonawcy, który dzięki temu lepiej będzie mógł oszacować zarówno koszty, jak i czasochłonność inwestycji.

Wykonanie finalnego projektu łazienki warto zlecić profesjonalnemu architektowi wnętrz, który będzie w stanie nie tylko uwzględnić nasze potrzeby i gusta, ale także ocenić, czy zaproponowane przez nas rozwiązania są funkcjonalne. 

Kosztorys

Kolejnym etapem będzie stworzenie kosztorysu. Należy w nim uwzględnić zakup wszystkich elementów wyposażenia, łącznie z materiałami izolacyjnymi i wykończeniowymi. Jeśli prace remontowe chcemy w całości zlecić firmie, naley stworzyć osobny dokument z rozpisanymi pracami i wraz z projektem łazienki przedstawić go potencjalnemu wykonawcy, który na tej podstawie wyceni swoją pracę.

Jak wybrać wykonawcę?

To niezwykle ważny element planowania remontu.  W pierwszej kolejności zapytajmy rodzinę oraz przyjaciół, czy mogą polecić jakiegoś wykonawcę, z którego usług byli zadowoleni. Jeśli natomiast nie będą w stanie nikogo polecić, poszukajmy firm lub wykonawców w internecie. Obecnie funkcjonuje wiele portali dedykowanych branży budowlanej, gdzie możemy wygodnie przeglądać oferty firm remontowych i skontaktować się z wybranymi podmiotami. Zawsze sprawdzajmy opinie o danej firmie i prośmy o przedstawienie referencji. Jeśli dany wykonawca już na tym etapie będzie wykazywał się opieszałością, może to oznaczać, że nie ma czym się pochwalić lub zwyczajnie brakuje mu klientów, którzy mogą podzielić się pozytywnymi opiniami. Gdy już wybierzemy godnego zaufania wykonawcę, koniecznie podpiszmy z nim umowę, w której strony określą pełen zakres prac i koszty, a także terminy wykonania poszczególnych etapów. Uchroni nas to przed ewentualnymi nieporozumieniami i konfliktami.

Organizacja życia podczas remontu

Istotną kwestią jest również fakt, że podczas remontu domownicy będą praktycznie pozbawieni możliwości korzystania z łazienki. Przy wieloosobowej rodzinie może się to okazać dość problematyczne, zwłaszcza jeśli nie mamy w mieszkaniu oddzielnej toalety. Warto więc zaplanować remont tak, aby nie utrudniał on codziennego funkcjonowania. Jeśli mamy możliwość, zamieszkajmy na czas prac remontowych u rodziny czy przyjaciół lub poprośmy zaprzyjaźnioną sąsiadkę o wsparcie przynajmniej w zakresie korzystania z toalety.

Pamiętajmy również o zwierzętach. Choć nie korzystają one z łazienki, to pył i hałas mogą być dla nich bardzo uciążliwe.

Niedoszacowanie kosztów

Może się zdarzyć, iż mimo stworzonego kosztorysu okazało się, że przekroczyliśmy planowany budżet, a do zakończenia prac pozostało jeszcze trochę wydatków. Warto zareagować natychmiast i zastanowić się, skąd wziąć dodatkowe środki. Jeśli mamy odłożone oszczędności, możemy teraz z nich skorzystać. Rozwiązaniem może być również sfinansowanie pozostałych prac korzystając z pożyczki online – kilkaset złotych może wystarczyć, a zadłużenie wygodnie spłacimy w ciągu miesiąca. 

Remont łazienki warto planować z wyprzedzeniem, aby nie dać się zaskoczyć kosztami oraz nierealnie szacowanymi terminami. Dobry plan i szczegółowy kosztorys, a także wybór rzetelnego wykonawcy to klucz do sukcesu.