Już od połowy 2019 roku zapowiadane były podwyżki cen prądu w Polsce. Od stycznia 2020 roku wzrosną ceny energii elektrycznej, co będzie rzutowało nie tylko na wysokość naszych rachunków, ale również na ceny artykułów spożywczych, chemii, leków, węgla, artykułów budowlanych, maszyn i urządzeń, a także papieru, na co jednak nie mamy  wpływu. Możemy jednak podjąć kroki, aby obniżyć zużycie energii elektrycznej w naszym domu, dzięki czemu zmniejszymy również rachunki za prąd. Oto kilka sposobów na to, jak zaoszczędzić energię elektryczną zużywaną przez urządzenia kuchenne.

Oszczędzanie prądu w kuchni

Przyjrzyjmy się źródłom prądu zlokalizowanym w kuchni. Jednym z urządzeń zużywających dużą ilość prądu jest lodówka. Tradycyjna chłodziarko-zamrażarka może zużywać nawet 30% energii całego gospodarstwa domowego. Jeśli mamy starą lodówkę, warto zainwestować w jej wymianę na bardziej energooszczędny sprzęt, na przykład taki o klasie A+++. Choć zakup nowej lodówki może dość mocno obciążyć domowy budżet, będzie to z pewnością inwestycja, która w perspektywie długoterminowej przyniesie nam korzyści. Warto więc śledzić promocje i wyprzedaże lodówek, a jeśli trafi się dobra okazja, kupić sprzęt na raty lub wesprzeć się pożyczką online. 

Jeśli jednak nie chcemy lub nie mamy możliwości wymiany lodówki, możemy zmienić kilka nawyków, aby zmniejszyć jej zużycie energii. Optymalna temperatura dla chłodziarki to 7 stopni Celsjusza, natomiast zamrażarki – 18 stopni Celsjusza. Warto ustawić takie wartości, aby chłodzić żywność efektywnie.

Ponadto należy bezwzględnie unikać wkładania do lodówki ciepłych potraw, gdyż ich schłodzenie do temperatury właściwej wnętrzu danej komory będzie wymagało zużycia bardzo dużej ilości energii. 

W przypadku lodówki duże znaczenie ma jej ustawienie. Powinna ona być odseparowana od urządzeń emitujących ciepło takich jak kuchenka czy piekarnik, gdyż będzie ona zużywała więcej energii na chłodzenie. Oczywiście nie trzeba nikomu przypominać o tym, aby drzwi do lodówki nie pozostawiać niepotrzebnie otwartych. 

Kuchenka elektryczna

Znaczną część energii tracimy poprzez nie optymalne gotowanie potraw. Zawsze używajmy pokrywki, aby zagotować wodę, a także podczas gotowania dań. Równie ważne jest odpowiednie dobranie wielkości garnków czy patelni do wielkości pola na płycie grzewczej. Jeśli garnek będzie mniejszy, niepotrzebnie zużyjemy energię na ogrzanie “obwodu” na płycie wokół niego. Jeśli natomiast chodzi o korzystanie z piekarnika, to należy pamiętać, aby nie otwierać niepotrzebnie drzwiczek podczas pieczenia, chyba, że konieczne jest podlanie wodą czy dołożenie składników. Warto również wyłączyć piekarnik na kilka minut przed planowanym zakończeniem pieczenia i pozostawić potrawę wewnętrz. Prąd nie będzie się wówczas zużywał, a panująca wewnątrz wciąż wysoka temperatura będzie nadal ogrzewać danie. Warto również zaplanować pieczenie kilku potraw w czasie jednej sesji pracy piekarnika, zaczynając od tej wymagającej najwyższej temperatury i kolejno wkładać te, które potrzebują mniejszego ciepła. W ten sposób wykorzystamy całe ciepło, które i tak musiało powstać do przyrządzenia danej potrawy.

Zmywarka

Zmywarka zużywa ok 10% całej energii gospodarstwa domowego. Warto jednak korzystać z niej w sposób bardziej efektywny, aby obniżyć tę wartość. Przede wszystkim włączajmy ją tylko wtedy, gdy jest całkowicie załadowana, wówczas zmniejszymy ilość cykli, które wykona w ciągu tygodnia, a to z kolei przełoży się na niższe zużycie prądu.

Czajnik bezprzewodowy 

To urządzenie jest włączane nawet kilka razy w ciągu doby i bardzo często korzystamy z niego nieefektywnie, na przykład wówczas, gdy podczas gotowania wody wyłączamy ją i dolewamy zimnej. Częstym błędem jest również wlanie do czajnika więcej wody, niż faktycznie potrzebujemy, więc część płynu zagrzewa się niepotrzebnie.Warto wyeliminować ten nawyk, a szybko zauważymy niższe zużycie prądu pochodzące z tego urządzenia.

Oszczędzanie prądu w kuchni to przede wszystkim efektywne i rozsądne korzystanie z urządzeń. Zaprezentowane w tym artykule wskazówki pomogą obniżyć rachunki za prąd i tym samym wyrobić w sobie dobre nawyki oszczędzania energii.