Nadejście nowego roku to czas postanowień, również tych finansowych. Aby wejść w 2020 roku z konkretnym planem, warto zaplanować nasze oszczędności, aby po określonym czasie przyniosły nam wymierne zyski. Dziś podpowiemy, jakie są sposoby gromadzenia oszczędności i czym się one charakteryzują.

Lokata

Jest to produkt oferowany praktycznie przez każdy bank. Pozwala gromadzić na specjalnym koncie określoną ilość środków, które są terminowo oprocentowane. W praktyce oznacza to, że  zakładając lokatę zgadzamy się na to, że wpłacona kwota pieniędzy zostanie zamrożona na określony czas, w którym nie będziemy mogli z nich korzystać. Natomiast po jego upływie będziemy mogli wyciągnąć środki powiększone o procent, który był gwarantowany w umowie. Lokata może być założona na okres od miesiąca do 12 miesięcy, lecz zdarzają się również oferty lokat na przykład siedmiodniowych lub dwutygodniowych. Zazwyczaj oprocentowanie lokaty wynosi zwykle około 1,2%-1,8% w skali roku, choć te wartości również nie są stałe i co roku mogą się zmieniać w zależności od koniunktury rynkowej.

Warto wiedzieć, że jeśli będziemy chcieli wypłacić pieniądze z lokaty przed terminem jej zakończenia, stracimy zgromadzone do tej pory oszczędności.

Konto oszczędnościowe

Ten produkt to rozwiązanie znajdujące się pomiędzy tradycyjnym rachunkiem bankowym a lokatą. Posiadając konto oszczędnościowe możemy w każdym momencie wpłacać na nie pieniądze, które automatycznie podlegają oprocentowaniu. W przeciwieństwie do lokaty, możemy wypłacić całość lub część środków w dowolnej chwili bez ryzyka utraty zgromadzonych do tej pory oszczędności, gdyż te naliczane są każdego dnia w określonym procencie. Konto oszczędnościowe okazuje się być bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób, które chcą oszczędzać, natomiast należy pamiętać o tym, że oprocentowanie środków na nim jest niższe niż w przypadku lokaty. 

Inwestowanie z przyszłym zyskiem

Innym sposobem na gromadzenie oszczędności jest inwestowanie z zyskiem. Jest to propozycja dla osób, które dysponują wolnymi środkami lub mają możliwość sfinansowania zakupu ruchomości bądź nieruchomości w celu czerpania z tego zysków w przyszłości. 

Mieszkania na wynajem

Najpopularniejszą formą takiej inwestycji jest zakup mieszkania pod wynajem. Choć jest to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych w zależności od wielkości, standardu oraz lokalizacji nieruchomości, to przeznaczając ją pod wynajem z każdym kolejnym miesiącem będziemy bliżej odzyskania włożonych pieniędzy, czy to w formie środków własnych czy kredytu. Po określonym czasie, gdy wynajmujący “spłacą” naszą inwestycję w formie odstępnego, na przykład po 10 czy 15 latach, każdy kolejny miesiąc wynajmu będzie przynosił nam czysty zysk, gdyż samo mieszkanie będzie już całkowicie spłacone. 

Ziemia

Zakup gruntu może okazać się prawdziwą żyłą złota w przyszłości, zwłaszcza, jeśli wybierzemy lokalizację, które może stać się atrakcyjna pod duże inwestycje. Obecnie dużą popularnością cieszy się zakup ziemi w celu późniejszej jej odsprzedaży w momencie, gdy okolica stanie się celem inwestycyjnym pod osiedla, drogi czy inne nieruchomości. Warto rozejrzeć się za działkami na sprzedaż w pobliżu dużych miejscowości, lecz na ich peryferiach, które z każdym rokiem są coraz bardziej zurbanizowane. 

Złoto

Wciąż popularnym sposobem na inwestowanie z zyskiem jest zakup złota. Kruszec ten posiada ważną zaletę, a mianowicie, w przeciwieństwie do pieniędzy, nie podlega inflacji. Podlega natomiast procesom rynkowym, więc jego cena może rosnąć i spadać. Inwestycja w złoto jest inwestycją długoterminową i warto się na nią zdecydować w czasach prosperity, czyli podczas dobrobytu.

Każda z wyżej opisanych zasad gromadzenia oszczędności ma swoje wady i zalety. Aby w pełni zabezpieczyć swoją przyszłość. warto je dokładnie przemyśleć i podzielić swoje środki na kilka form oszczędzania,  stawiając sobie zarówno cele krótko-, jak i długoterminowe. Rozwaga będzie w tym procesie najlepszym doradcą, więc zanim zdecydujemy się na ulokowanie środków w danym źródle, dokładnie przeanalizujmy wady i zalety tej formy oszczędzania na przyszłość.